اهداف توسعه هزاره چیست و چرا محیط زیست اهمیت دارد؟ - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

 

اهداف توسعه هزاره (MDGs)، هشت هدف برای دستیابی تا 2015، که به تمامی چالشهای اصلی جهان پاسخ می دهد. اهداف توسعه هزاره، از بیانیه هزاره که توسط 189 کشورپذیرفته شد و توسط 147 رییس حکومتی و دولتی در طی نشست هزاره سازمان ملل متحد در سپتامبر2000 در مقر سازمان ملل متحد امضاء شد.

 

اهداف توسعه هزاره عبارتند از:

1-     ریشه کنی فقر مطلق و گرسنگی

2-     دستیابی به آموزش ابتدایی در جهان

3-     ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان

4-     کاهش میزان مرگ و میر کودکان

5-     بهبود سلامت مادران

6-     مبارزه با ایدز، مالاریا و سایر بیماریها

7-     تضمین پایداری محیط زیستی

8-     ایجاد مشارکت جهانی برای توسعه

 

پایداری محیط زیست برای دستیابی به تمام اهداف توسعه هزاره ضروری می باشد. اگر ما درمواجه با نیازهای جاری انسانها بدون توجه به ظرفیت محیط زیست ،این نیازها را در درازمدت  پیش بینی کنیم، پایداری محیط زیست دچار بحران میشود.

 

رفاه و بهزیستی ما انسانها به محیط زیست یا به طور دقیق تر به اکوسیستمها وابسته است. آنها محدوده ای از غذا و آب آشامیدنی، آب و هوای معتدل، سیل، بیماری و کیفیت آب را بهبود و تامین می کنند. خدمات اکوسیستمی – که دارای منفعت است که مردم از اکوسیستمها بدست می آورند- اساس رفاه بشری و کاهش و زوال آنهاست که می تواند روی سلامت ، امنیت، آسایش مادی و آزادی انتخاب و عمل ما اثر گذارد.

زمانیکه مردم اکوسیستمی را تغییر می دهند، اغلب تاثیر منفی روی اجزاء اکوسیستم می گذارد. برای مثال  افزایش نگهداری از تولیدات غذایی موجب می شود که تنوع زیستی کاهش یابد. به هرحال حفاظت یا بالا بردن اجزاء خاصی از یک اکوسیستم بعنوان مثال مانگروها، می تواند همکاری مثبت خدمات متنوعی مانند ماهیگیری ، تولیدات ساحلی و ... را به همراه داشته باشد.

توصیه می کنم به ارزیابی اکوسیستم هزاره نگاهی داشته باشید. خلاصه ای از این موضوع بر روی سایت www.greenfacts.org/ecosystems و گزارش اصلی بر روی سایت www.millenniumassessment.org   قابل دسترسی است.

 

 

نوشته شده در جمعه 29 تیر‌ماه سال 1386ساعت 13:32 توسط نرگس نظرات (2)


Design By : Pichak