هشدار دبیر کل ُ بان کی مونُ در آستانه ورود به دوره اقتصاد سبز - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

 

دبیرکل سازمان ملل متحد، درباره خطر گرمایش جهانی هشدار داد.
"بان کی مون" در مقاله‌ای در روزنامه "ماینیچی"، تاکید کرد که اگر جامعه بشری هر چه زودتر در این زمینه چاره اندیشی نکند، با پیامدهای بدی روبرو خواهد شد. 
دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به این که گرم شدن کره زمین یک واقعیت است، گفت: عامل بروز این پدیده نیز ما انسان‌ها هستیم و اگر در برابر این پدیده کاری نکنیم یخ‌های قطبهای جنوب و شمال آب شده و به دلیل بالا آمدن سطح آب دریاها، بسیاری از زمینها به زیر آب فرو خواهند رفت. 
وی  همچنین افزود: بی‌توجهی به این پدیده، ممکن است سبب نابودی یک سوم از گیاهان روی زمین و گسترش خشکسالی و بی‌آبی و گرسنگی در جهان ، بویژه در مناطق آفریقایی و آسیای میانه شود.
وی در مقاله خود افزود: جهان تاکنون سه تحول اقتصادی را تجربه کرده است که شامل انقلاب صنعتی، انقلاب فناوری و جهانی شدن اقتصاد است و هم اکنون در آستانه ورود به دروازه چهارمین تحول اقتصادی هستیم که نامش "دوره اقتصاد سبز" است.
به گفته دبیرکل سازمان ملل، این برآورد وجود دارد که اگر ما ‪ ۱۰‬درصد به میزان سرمایه‌گذاری خود در بخش فناوری بیافزاییم،می‌توانیم در ‪ ۱۵‬سال آینده حجم مصرف انرژی در جهان را به نیمی از سطح کنونی برسانیم.
وی افزود: تا سال ‪ ۲۰۲۰‬میلادی بازار صنعت درست کردن انرژی که گازهای گلخانه‌ای خارج نمی‌کند، یک تریلیون و ‪ ۹۰۰‬میلیون دلار برآورد شده است و این موضوع می‌تواند انگیزه‌ای برای بازسازی ساختار صنعتی جهان باشد. 
بان کی مون با اشاره به این موضوع افزود: دانشمندان کار خود را انجام داده‌اند و هم اکنون نوبت سیاستمداران است تا وظیفه خود را به درستی انجام دهند. هم اکنون نیروی کاری و رهبری سیاستمداران کشورهای جهان در زمینه چگونگی مقابله با پدیده گرمایش کره زمین به آزمایش گذاشته شده است.

نوشته شده در پنج‌شنبه 15 آذر‌ماه سال 1386ساعت 18:37 توسط نرگس نظرات (3)


Design By : Pichak