تأثیر سوخت خودروها بر محیط زیست و اقتصاد(۱) - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

تأثیر سوخت خودروها بر محیط زیست و اقتصاد

به رغم ابعاد وسیع مسائل زیست محیطی ناشی از عملکرد سیستمهای حمل و نقل، مدت زیادی از توجه به آن نمی گذرد. حمل و نقل، کیفیت هوا را پایین آورده و سبب اسیدی شدن آن شده است. در سطح جهانی، حمل و نقل عامل اصلی تولید دی اکسید کربن و انتشار آن در جو است و اثر گلخانه ای حاصل از آن یکی از جدی ترین معضلات زیست محیطی به شمار می آید.

بخش حمل  و نقل یکی از هدفهای عمده زیر بنایی، برای افزایش و بهبود کیفیت محیط زیست به شمار می رود. وقوع بحرانهای نفتی، افزایش سریع تعداد خودروها، کاهش ذخایر نفتی و تصویب قانونهای سخت مبارزه با آلودگی محیط زیست، ساخت خودروهای کم مصرف و با آلایندگی کم و همچنین استفاده از سوخت های جایگزین را در دستور کار مراکز تحقیقاتی جهان قرار داده است.

با توجه به سیاست های اتخاذ شده در زمینه جایگزینی سوخت، در حال حاضر بهترین گزینه گاز طبیعی است که استفاده بی رویه از آن نیز می تواند محدودیتهایی برای منابع گاز طبیعی ایجاد کند.

آلودگی هوا از جنبه های مختلف آثار قابل ملاحظه ای در محیط زیست به جا می گذارد. انسان می تواند بدون آب و غذا چند روزی به حیات خود ادامه دهد، اما بدون هوا نمی تواند بیشتر از چند دقیقه زندگی کند. کیفیت مناسب هوا برای سلامت انسان ضروری است. تهدید سلامت بشر، گیاهان و جانوران، کاهش کیفیت آب و خاک، از بین رفتن آثار و بناهای تاریخی و کاهش میدان دید و از بین رفتن آثار و بناهای تاریخی و کاهش میدان دید از جمله آثار سوء آلودگی هوا هستند. کاهش میدان دید و از بین رفتن وضوح اشیای پیرامونی بر اثر وجود آلاینده های مختلف در هوا احساس ناخوشایندی در انسان ایجاد می کند. آسیب  بافتهای گیاهی، کاهش میزان رشد و نمو و یا توقف آن، افزایش حساسیت در برابر آفات و بیماریهای گیاهی از جمله آثار زیانبار آلودگی هوا بر گیاهان است. گازهای سمی موجود در هوا باعث شویع انواع سرطان ها، سوزش چشم، زایمان های زودرس، تحریک سیستم تنفسی، افزایش حساسیت در برابر عوامل بیماری زا و بیماریهای قلبی و بروز بیماریهایی چون برونشیت و ذات الریه و تشدید بیماریهای مزمن چون آسم و آمفیزم می شود. محدودیت تأمین سوخت، آلودگی های ناشی از مصرف بیش از حد بنزین و بار اقتصادی تحمیل شده به دولتها، موجب شده است مسئولان به سمت کاهش مصرف سوخت خودروها، جایگزینی خودروهای فرسوده و استفاده از سوختهای جایگزین حرکت کنند.

برگرفته از مقاله آقای سعادت صرامی-  کارشناس مونتاژ سایپا

نوشته شده در یکشنبه 2 دی‌ماه سال 1386ساعت 20:15 توسط نرگس نظرات (9)


Design By : Pichak