احتمال وقوع توفانهای هاریکین - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

بر اساس مطالعات انجام شده توسط دانشمندان، پدیده گرم شدن آب دریاها از اواسط دهه ‪ ۹۰‬وقوع توفانهای هاریکین را در جهان ‪ ۴۰‬درصد افزایش داده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، این مقاله منتشر شده بعنوان نخستین مطالعه‌ای  که تاثیر افزایش دمای آب دریاها را در افزایش وقوع توفانها مورد بررسی قرار داده است، به دانشمندان در درک تاثیرات ناشی از گرم شدن هوای جهان کمک بزرگی می‌کند.

وقوع هاریکین -- اصطلاحی که به گردبادهای شدید گفته می‌شود که در اقیانوس اطلس شکل می‌گیرد و آمریکای مرکزی، حوزه کارائیب و جنوب آمریکا را تهدید می‌کند-- دلایل مختلفی دارد.

یکی از دلایل گرما و رطوبت زیاد ناشی از گرم شدن آب دریاها تا حد ‪ ۲۷‬درجه سانتیگراد است.  علت دیگر زاویه باد است. زوایه باد نشان می‌دهد که آیا توفانی که تازه شکل گرفته است به هاریکین تبدیل خواهد شد یا آنکه تجزیه می‌شود.
در این مطالعه دیده شد طی نیم قرن اخیر بطور متوسط هر سال حدود شش هاریکین به وقوع پیوسته است که تقریبا نیمی از آنها هاریکین‌های شدید بودند. اما این میانگین برای ‪ ۱۰‬سال از سال ‪ ۱۹۹۶‬تا ‪ ،۲۰۰۵‬به حدود هشت هاریکین در سال افزایش می‌یابد که حدود چهار هاریکین از آنها از نوع شدید بودند. وقوع توفانهای هاریکین در آمریکا نیز بیشتر شده است بطوری که از نظر آماری هر سه سال یا بیشتر یک توفان اضافی به وقوع می‌پیوندد.
محققان پس از بررسی نقش باد در پیدایش و شکل‌گیری هاریکین نتیجه گرفتند افزایش نیم درجه سانتیگرادی در دمای هوا وقوع هاریکین‌ها را ‪۴۰‬ درصد افزایش داده است. 
این یافته‌ها می‌توانند به محققانی که سعی می‌کنند از طریق شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای تاثیر گرم شدن هوای زمین را بر وقوع هاریکین‌ها دریابند، کمک بزرگی می‌کند.

نوشته شده در جمعه 12 بهمن‌ماه سال 1386ساعت 11:29 توسط نرگس نظرات (7)


Design By : Pichak