تهدید خلیج مکزیک توسط اتانول تولید شده از ذرت - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

نتایج تحقیقات نشان می دهد،‌ افزایش تولید اتانول از ذرت در آمریکا می‌تواند فاجعه زیست محیطی برای گونه‌های دریایی در خلیج مکزیک ببار آورد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از ونکوور، سیمون دونر جغرافی دان دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌گوید؛ افزایش تولید ذرت، منطقه مرده خلیج مکزیک را که افزایش می‌دهد. منطقه مرده منطقه‌ای است که امکان بقای موجودات زنده در آن به علت میزان کم اکسیژن ناممکن است.

بیشتر موجودات بدون اکسیژن کافی قادر به ادامه حیات نیستند. سرنوشت احتمالی تمام جاندارانی که در بستر دریا ساکن هستند و قادر به حرکت نیستند مرگ است، اما ماهیهایی که مهاجرت میکنند،‌ بقای بیشتری دارند.

دونر و کریس کوچاریک از دانشگاه ویسکانسین با استفاده از الگوهای رایانه‌ای به این نتیجه رسیده اند که،  کشت ذرت کافی برای تامین سوخت زیستی مندرج در اهداف تعیین شده تا سال ۲۰۲۲، موجب افزایش ۱۰تا ۳۴برابری آلودگی نیتروژن در رودخانه‌های می‌سی سی پی و آچاافالایا می‌شود که به خلیج مکزیک می‌ریزند.
وسعت این منطقه در خلیج مکزیک که اولین بار سه دهه پیش اندازه‌گیری شد درحال حاضر در تابستان‌ها به ۲۰هزار کیلومتر مربع می‌رسد. این خلیج را کشورهای مکزیک، کوبا و آمریکا احاطه کرده اند.

این منطقه مرده به طور غیرمستقیم در اثر کودهای نیتروژن مورد استفاده در مزارع ذرت ایجاد می شود. نیتروژن مازاد، راهی رودخانه می‌سی سی پی شده و به نیترات تبدیل می‌شود که رشد جلبکها را درپی دارد. زمانیکه جلبک در نهایت می‌میرد در بستر دریا فرورفته و می‌پوسد. این فرایند اکسیژن آب را می‌گیرد و سایر اشکال حیات را نابود می‌کند.
آمریکا  با تولید حدود نیمی از ذرت جهان، بعنوان بزرگترین تولید کننده ذرت جهت مصرف انسانی و خوراک دامی شناخته شده است.
محققان پیش بینی کردند تنها راه کنترل آلودگی نیترات و دستیابی به اهداف تولید اتانول، توقف تغذیه حیوانات با ذرت  و تغییر روشهای مدیریت کشاورزی می باشد.
علاوه بر آسیب جدی حیات در خلیج مکزیک، صنعت ماهیگیری و فعالیتهای تفریحی نیز در این منطقه دچار بحران شده است.

متن کامل این مقاله را میتوانید در شماره آنلاین مجله ساینس مطالعه فرمایید.

همچنین میتوانید از سایت مرکز نحقیقات ملی تبدیل ذرت به اتانول آمریکا نیز دیدن فرمایید.

www.ethanolresearch.com

نوشته شده در پنج‌شنبه 23 اسفند‌ماه سال 1386ساعت 22:57 توسط نرگس نظرات (5)


Design By : Pichak