ساعت زمین به منظور کاهش انتشار کربن - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

طرح خاموشی با نام "ساعت زمین" در بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک جهان از استرالیا تا کانادا و آمریکا به مدت یک ساعت به اجرا در آمد. " ساعت زمین " از همه ساکنین زمین خواست برای پیوستن به هشدار دهندگان جهانی افزایش گازهای گلخانه ای همه چراغها و وسایل برقی غیر ضروری را به مدت یک ساعت در ۲۹ مارس از ۸ تا ۹ شب خاموش نگاه دارند.

ابتکار خاموشی یکساعته برای اولین بار، سال گذشته از شهر سیدنی ارائه و اجرا شد و امسال باحمایت و شرکت ۳۵ کشور و ۳۷۰ شهر در سراسر جهان به یک رویداد جهانی تبدیل شده است. سال گذشته ساکنین شهر سیدنی بمنظور کاهش انتشار کربن در سطح شهر بمدت یک ساعت تمامی لامپهای منازل خود را خاموش کرده و این حرکت نمادین را پایه گذاری نمودند.

                                                                                               

«اندی رایدلی» مبتکر استرالیائی طرح ساعت زمین، ضمن ابراز خرسندی از ایجاد جنبشی جهانی اظهار داشت: "گرچه خاموش کردن چند لامپ در یک منزل مسکونی، ناچیز بنظر میرسد اما مشارکت همگان در این طرح، نتایج قابل توجه ای را در بر خواهد داشت".

طرح خاموشی در جهان، ابتدا شهر «کریسچرچ» نیوزلند و فیجی و در پایان شهرهای «سن فرانسیسکو»، «فونیکس»، ایالات متحده و «ونکوور» کانادا را در بر میگردد. سال گذشته حدود دومیلیون و دویست هزار نفر در سیدنی در ابتکار"ساعت زمین "شرکت کردند که بیش از ده درصد در مصرف برق صرفه جویی شد.

«فیل فریمن» مدیر ارشد حفاظت از منابع طبیعی استرالیا ACF از عموم مردم درخواست کرد، علاوه بر محدود کردن استفاده از لامپهای روشنایی، میزان استفاده از منابع بزرگتر مانند دستگاههای تهویه مطبوع و ... را نیز کاهش دهند. وی میزان کاهش گازهای گلخانه ای را تا سال ۲۰۲۰ - ۳۰ درصد برآورد کرد.

نوشته شده در دوشنبه 12 فروردین‌ماه سال 1387ساعت 19:29 توسط نرگس نظرات (7)


Design By : Pichak