تغییر ساعت رسمی به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

تغییر ساعت رسمی که در دنیا بعنوان یک اصل پذیرفته شده، مزایای بسیاری دارد به گونه ‌ای که حتی بعضی از کشورها به جای یک ساعت، زمان رسمی خود را ۲ تا ۳ ساعت تغییر می‌ دهند. در جهان این تغییر به این تعبیر شده است که نه تنها بعث صرفه جویی در مصرف انرژی بلکه باعث استراحت بیشتر مردم میشود، ضمن این که از یک سو مردم کار روزانه را هر صبح زودتر و با گذراندن یک خواب کامل شروع می ‌کنند و از سوی دیگر با صرفه‌ جویی در مصرف انرژی، ساعت کار نیروگاه‌ها به همان نسبت کم شده و طول عمر آنها اضافه میشود.

در دنیا پیرامون این تغییر ساعت یا  Daylight Saving مطالعات متنوعی انجام گرفته که علاوه بر مسلم‌ بودن صرفه‌جویی در مصرف انرژی، فوایدی نظیر کاهش تصادف اتومبیل و آسایش بیشتر مردم را با توجه به ازدیاد ساعت خواب (زود خوابیدن و زود بیدار شدن) به دنبال داشته است.

استفاده بیشتر از نور خورشید در طول روز، برای نخستین بار در سال ۱۷۸۴ در فرانسه مطرح شد. در این سال، بنیامین فرانکلین، وزیر مختار آمریکا در فرانسه طی مقاله‌ای که در یکی از مجلات فرانسه چاپ شد، از مردم خواست که صبح‌ها یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوند. فرانکلین معتقد بود که به این ترتیب، مردم می‌توانند روزها از روشنایی خورشید استفاده بیشتری کنند و شب‌ها شمع کمتری مصرف نمایند. اما تغییر ساعت رسمی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی، برای اولین بار در سال ۱۹۱۶ در کشور آلمان عملی شد. بعدها برخی دیگر از کشورها از جمله آمریکا، انگلستان، و برخی از کشورهای اروپایی نیز دست به اقدام مشابهی زدند.

نوشته شده در شنبه 17 فروردین‌ماه سال 1387ساعت 18:22 توسط نرگس نظرات (6)


Design By : Pichak