Earth Day - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

روز زمین گرامی باد

 

هیچ موجودی به اندازه انسان تاثیری چنین شگرف و پردامنه بر محیط زیست خود نداشته است . شدت تاثیرات انسان بر محیط پیرامون خود آنچنان شتاب فزاینده ای یافته است که اکنون ابعاد این بحران به حق، توجهات را نه تنها در جهت نابودی بخش بزرگی از موجودات کره زمین، بلکه همچنین بقای نوع انسان جلب کرده است .

۲۲آوریل ( ۳ اردیبهشت ) روز جهانی زمین نام گذاری شده است. در این روز در کشورهای مختلف برنامه ها و فعالیتهایی در رابطه با گرامی داشت سیاره زمین، انجام می شود.  به عنوان مثال در آمریکا ،‌ دوستداران محیط زیست از رستورانهای مک دونالد خرید نمی کنند، به دلیل این که گاوداریهای صنعتی مک دونالد موجب تخریب جنگلهای این کشور شده است. از سوی دیگر کشورها سعی می کنند تا به بهانه این روز از زمین به عنوان تنها مکان زندگی بشر اعاده حق کنند و یادآوری کننند که در صورت ادامه روند فعلی تخریب محیط زیست ، زمین نابود خواهد شد.

تعدد روزهایی با محور محیط زیست  در ایران همانند روز هوای پاک ، روز محیط زیست ، روز زمین پاک ، روز درختکاری ، روز پاکسازی کوهستان و غیره آنقدر زیاد است که شاید به نوعی از اهمیت این روز کاسته شده است.

هردوت تاریخ نگار یونان باستان در وصف احترام ایرانی های هم عصر خودش به طبیعت، می گوید: آب رودها و نهرهای ایران زمین به قدری زلال و پاکیزه است که به راحتی می توان لب آب نشست و از آن نوشید. اما مطمئنا،‌امروز هردوت دیگرجرأت چنین اظهار نظری را  در اینباره به خود نمی دهد.

برگرفته از سایت تبیان

نوشته شده در دوشنبه 2 اردیبهشت‌ماه سال 1387ساعت 23:18 توسط نرگس نظرات (4)


Design By : Pichak