گیاهان تولید کننده انرژی، تأمین کننده سوخت آینده - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

در سالهای اخیر از گیاهان پرانرژی مانند محصولات زراعی،  نخل و جلبک که معمولا دارای پتانسیل تولید سوخت زیستی هستند،  برای تولید اتانول و سوخت های زیستی استفاده می شود. دامنه این محصولات از محصولات سنتی نظیر ذرت، جو، سویا و محصولات ویژه نواحی استوایی و نیمه استوایی، نیشکر، جاتروفا، کافیا، و حتی برخی از گیاهان نامتعارف نظیر جلبک متغیر است و مناطق مختلف جهان دارای منابع انرژی ارگانیک تجدیدپذیر متفاوتی هستند.

سرپرست باغ ملی گیاه شناسی آمریکا معتقد است که ریشه و یا ساقه  می تواند به عنوان سلولز برای مقواهای کاغذی و یا اتانول" و یا به عنوان سویای خوراکی استفاده شود. "طول آنها به 1.8 متر رسیده و بازده محصولشان بسیار زیاد است.  تولید سوخت دیزل مصنوعی "بسیار پاک" ساخته شده از منابع زیست توده نظیر چوب و یا نوعی علف و نهایتاً، تولید الکتریسیته ، از مزایای این طرح می باشد.

دانشمندا ن معتقدند که باقی مانده محصولات بسیار معمولی که شما نمی توانید هزینه زیادی برای جابجایی آنها در مسیرهای طولانی بپردازید و انتقال آنها مقرون به صرفه نیست، می تواند به جای سوزاندن ،  در همان محل از آن برای تولید انرژی مود نیاز خود و یا دیگر سوخت ها استفاده کرد، هدف کاهش هزینه چنین واحد های انرژی و ایجاد فرصتی برای مستقل کردن مزارع از نظر انرژی است.

جلبک یکی از گیاهان با پتانسیل بالا و کاندیدای مناسبی برای تولید انرژی هستند. جلبک گیاهی است که حتی حتی اگر ریشه و یا برگ نداشته باشد، همچنان فتوسنتز می کند و سریع ترین گیاه در جهان از نظرسرعت رشد است. میزان تولید جلبک از دیگر گیاهان بیشتر است و این گیاه حاوی لیپید، یعنی روغنی است که برای تهیه سوخت های دیزلی استخراج می شود که یکی از دلایل جذاب بودن این گیاه به شمار می آید. این روغن، روغنی غیر خوراکی است به همین دلیل تقاضا برای آن بر ذخیره غذایی تاثیر گذار نخواهد بود. جلبک برای تکثیر احتیاج زیادی به آب دارد ،یک تن جلبک نیازمند یک میلیون گالن آب است، اما آنها همچنین می توانند در آب تازه و یا آب شور نیز رشد کنند. او گفت آزمایشات رشد جلبک در محیط های بسته نیز نتایج امیدوار کننده ای داشته است.  لیپید جلبک، محتویات پروتئین و کربوهیدرات آنها را به منابع بالقوه برای پلاستیک های زیستی، سوخت های زیستی، غذا و تغذیه تبدیل کرده است. چندین دانشگاه در حال انجام تحقیقات در زمینه جلبک ها می باشند.

دانشگاه مین که در منظقه سرسبز جنگلی شمال شرقی آمریکا واقع شده است ضایعات جنگلی را تحت فعالیت ابتکارانه خود به نام "ابتکار تحقیقاتی محصولات زیستی جنگلی" به انرژی تبدیل می کند. این دانشگاه اخیرا 30 میلیون دلار کمک مالی از طرف وزارت نیروی آمریکا برای ساخت تصفیه خانه زیستی تجاری در مقیاس کوچک دریافت کرده است.

مسئول ابتکار تحقیقاتی محصولات زیستی جنگلی می گوید،  که محصولات زیستی جنگلی نه تنها شامل سوخت و الکتریسیته بلکه پلاستیک و مواد شیمیایی نیز می شود.  پیشرفت در علم به همراه درک بهتر از اکو سیستم، زیست شناسی رشد درخت و شیمی تجزیه چوب" فرآیند تصفیه را کارآمد تر ساخته است. گلخانه های نوآور که از تمام فضای در دسترس به همراه پلت فرم های رشد چندین طبقه و قرص های سوخت و پلاستیک های غیرنفتی تهیه شده از زیست توده و ضایعات مزارع استفاده می کنند از دیگر تکنولوژی های توسعه به شمار می روند.

کشاورزان در فعالیتهای کسب  انرژی تداوم پذیر از گیاهان،  نقش حیاتی داشته و اقتصاد روستایی و امنیت ملی را تحکیم می بخشند. انجام صحیح  این کار در دنیا، به معنی تعیین یک هدف مشخص و "تولید انرژی به شیوه تداوم پذیری است که باعث بهبود خاک، آب و کیفیت هوا به گونه ای میشود که تولید محصولات غذایی را با خطر مواجه نمی کند. محققان معتقدند که  می توان موادغذایی، سوخت و فیبر، را به صورت هم زمان ، برای برآورده کردن نیازهای جامعه از طریق با صرفه ترین روش موجود تولید کرد.


شما میتوانید برای بدست آوردن اطلاعات تکمیلی در خصوص گیاهان انرژی زا به سایت باغ ملی گیاهشناسی آمریکا به آدرس ذیر مراجعه نمایید.

 http://www.usna.usda.gov

نوشته شده در جمعه 18 مرداد‌ماه سال 1387ساعت 11:13 توسط نرگس نظرات (9)


Design By : Pichak