راه اندازی و تولید بزرگترین نیروگاه خورشیدی برق جهان در استرالیا - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

 

در این پروژه ۲۵۰ مگا وات برق تولید خواهد شد که بودجه ساخت آن با حمایت مالی9 شرکت بزرگ همچون «ریـــو تینتو»، «بی اچ پی»، «ورلی پارسونز»، تامین میگردد.  تجهیزات سیستمها در مساحتی به وسعت یک کیلومتر مربع قرار خواهد گرفت و پیش بینی میشود که این سیستم برق پنجاه هزار منزل مسکونی را تامین کند و تا پایان سال ۲۰۱۱ به بهره برداری رسد.

گرمایش کره زمین و تغییرات شرایط آب و هوایی، از مهمترین عوامل راه اندازی این پروژه است و  این میزان بیشتر از حجم تولیدی بزرگترین نیروگاه فعلی خورشیدی در آمریکا میباشد.

در این روش از سیستم «فتوولتاییک / Photovoltaic » که عموما تجهیزاتی جامد و بی حرکت هستند استفاده خواهد شد. سیستم های گرمایی خورشیدی که از نور متمرکز شده خورشید برای گرم کردن مایعی که بخار آن یک توربین را به حرکت در می آورد، استفاده می کند.

استفاده از پنل های «فتوولتاییک» در کشورهای پیشرفته به سرعت روبه گسترش است. استفاده از انرژی خورشیدی که یکی از اشکال انرژی موسوم به " سبز " است از سوی طرفداران محیط زیست پشتیبانی می شود. علت این استقبال را باید در ویژگیهای انرژی خورشیدی همچون، تمیز بودن این انرژی و عدم آسیب رسانی به محیط زیست گفت. همچنین بدلیل عدم وجود قسمت های متحرک، نگهداری و اتوماسیون آن آسان است و ظرفیت آن را متناسب با نیاز می توان طراحی کرد.

                                   

بخش اصلی یک سیستم فتوولتاییک، پنل فتوولتاییک می باشد. پنل های فتوولتاییک که درمعرض خورشید قرار می گیرند، متشکل از سلولهای فتوولتاییک هستند. این سلول ها از مواد نیمه هادی سیلیکونی ساخته شده اند و بصورت پنل هایی به روی بام خانه ها نصب میگردند. ضمن اینکه سیستم فتوولتاییک شامل تجهیزاتی ازجمله مبدل هایی برای تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب می باشد.

سال گذشته نیز در منطقه آموزش نظامی سابق در شهرکی در آلمان،  پارک خورشیدی پاکینگ با پیک قدرت 10 مگاوات (MWP) بعنوان، بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک، جهان آغاز به کار کرد. در 27 آوریل 2006، این نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک بدون صدا که نور خورشید را به برق تبدیل می‌کند در منطقه پاسا/ باوریا رسماً به بهره‌برداری رسید. از 16 مارس این نیروگاه به طور کامل به شبکه برق سراسری وصل و دقیقاً یک روز پس از بیستمین سالروز فاجعه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل رسماً افتتاح شد و بنابراین برای بیان این حقیقت که انرژی‌های تجدیدپذیر در حال جایگزین‌شدن منابع انرژی فسیلی و هسته‌ای هستند دلیل خوبی است.

این پارک خورشیدی می تواند،  تقریباً برای 3300 خانواده برق تأمین و از تولید 10000 تن گاز دی‌اکسید کربن در سال جلوگیری کنیم. این گاز CO2 مربوط به دی‌اکسیدکربنی است که توسط درختان جنگل با وسعت 1000 هکتار جذب می‌شود. مارتین بوچر به عنوان یک مهندس حرفه‌ای در بین مجرب‌ترین افراد سازنده این گونه پروژه‌های خورشیدی حضور فعال دارد. اجرای این طرح با حمایت کامل مسئولین شهر پاکینگ به تصویب رسید. شرکت شل سولار (Shell Solar) به عنوان سازنده این پروژه مسئولیت ساخت آنرا به صورت کلید در دست به عهده دارد.


این پارک خورشیدی دریکی ازآفتابی‌ترین مناطق آلمان‌واقع شده است  و در مقایسه با تولید برق سنتی باعث کاهش حدود تقریبی 200000 تن گاز دی‌اکسیدکربن در 20 سال آینده خواهد شد.

این نیروگاه برای ایجاد تعادل ترکیب انرژی بسیار مفید است و محوطه آن به طور تمام وقت توسط چوپانی استفاده می‌شود که 600 رأس گوسفند میش و 200 بره دارد و این گوسفندان در مساحت 32 هکتاری آن مشغول چرا هستند. بوچر مجری این پروژه حتی در طول مدت تدارکات ساخت این نیروگاه با آزمایش‌های دقیق و مطالعات تاریخی در مورد ضایعات خطرناک بخش‌های مختلف سایت را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. مارتین بوچر ”پدر“ پروژه‌های خورشیدی در فضای باز در طول سال‌های زیاد صلاحیت و شایستگی خود را ثابت کرده است. در نیروگاههای خورشیدی فتوولتائیک که تحت مدیریت وی ساخته شده است بیش از 125 میلیون یورو و سرمایه‌گذاری شده است.

تخلیص از سایت ایرانیان استرالیا وپایگاه اطلاع رسانی خدمات مهندسی و صنایع برق

نوشته شده در دوشنبه 28 مرداد‌ماه سال 1387ساعت 22:57 توسط نرگس نظرات (16)


Design By : Pichak