تجارت حیات وحش - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

 Wildlife Trade 

شعار جدید دوست داران حیات وحش برای مبارزه با  قاچاق حیات وحش

"اگر خرید و فروش حیوانات متوقف شود، کشتن آنها هم متوقف می شود"،

هالیوود، سازمان کمک به حیات وحش و ائتلاف مبارزه با قاچاق حیات وحش ، نیروهای خود را برای مبارزه با قاچاق حیات وحش بسیج کردند.
هریسون فورد کارگردان هالیوود در مراسمی که اطرافش پر از سوغاتی هایی تهیه شده از حیوانات در معرض انقراض بود می گوید: "هیچوقت محصولات حیات وحش غیر قانونی را نخرید. اگر نخرید، آنها هم کشته نمی شوند. شاید ظاهر کالا شبیه خود حیوان نباشد اما گول نخورید. یک حیوان را برای ساختن یکی از اینها کشته اند."
فورد همزمان با کنار انداختن یک لنگه چکمه ساخته شده از پوست مار می گوید :" به هر حال ممنونم، ولی برای من فقط یک کارت پستال بفرستید."
حیوانات برای ساختن لوازم ترئینی، لباس ها، غذاهای خاص خارجی و حیوانات زنده برای نگهداری در خانه ها قاچاق می شوند اما نابود کننده ترین مورد برای بسیاری از گونه ها کاربرد آنها در طب سنتی چینی است . تجارت ببر و کرگدن ، بخصوص آنها را در معرض انقراض قرار داده است . فیل که عاجش برای ساخت کالاهای زینتی بکار میرود نیز در معرض خطر است .
فورد در یکی از آگهی ها می گوید:" خط باریکی خریدار را از قاتل جدا می کند." وی یکی از طرفدار فعال و قدیمی محیط زیست آمریکاست که هم اکنون بعنوانمعاون مدیر سازمان بین المللی حمایت از محیط زیست آمریکا نیز فعالیت می کند 

  
قاچاق حیات وحش معمولاً با دیگر جرم های سازمان دهی شده از جمله قاچاق مواد مخدر، اسلحه و انسان مربوط است."
این گروه برای دسترسی به مخاطبان جهانی و ارتقای دانش مصرف کنندگان در مورد وسعت قاچاق جنایت کارانه حیات وحش در حال تلاش و فعالیت می باشد

تجارت غیر قانونی حیات وحش علاوه بر خسارت چشمگیری که بر گیاهان و گونه های نادر حیوانات وارد می آید، موجب انتقال بیماری نیز می شود زیرا جانورانی که به بیماری هایی از قبیل آنفولانزای مرغی و ویروس ابولا مبتلا هستند در سرتاسر جهان جا به جا می شوند.تخمین زده می شود که بازار سیاه حیات وحش و محصولات حیات وحش در دنیا هر سال حدود ده میلیارد دلار درآمد داشته باشد و قسمت اعظم آن را سندیکاهای جنایت بین المللی سازماندهی می کنند، همان جنایت کاران حرفه ای که همیشه در قاچاق انسان و مواد مخدر دست دارند. این امر یکی از دلایلی است که ایالات متحده را برآن داشته علیه تجارت غیر قانونی حیات وحش اقدامی قاطع کرده و در تاسیس ائتلاف مبارزه با قاچاق حیات وحش در سال 2005 همکاری کند.امروزه، شش سازمان دولتی و 13 سازمان غیر دولتی بین المللی با ائتلاف مبارزه با قاچاق حیات وحش مشارکت می کنند. این همکاری از طریق اعمال قوانین بین المللی علیه قاچاق و سازمان های حفاظتی از محیط زیست اعمال می شود و با سازمان کشورهای آسیایی جنوب شرقی برای تاسیس شبکه حفاظتی از حیات وحش (ASEAN-WEN) مشارکت می کند.

نوشته شده در جمعه 12 مهر‌ماه سال 1387ساعت 15:52 توسط نرگس نظرات (21)


Design By : Pichak