بازیهای سبز طی المپیک زمستانی ونکور کانادا - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

یونپ اجرای زیست محیطی بازیها را ارزیابی می کند

ونکور کانادا – 12 فوریه 2010، با آغاز بازیهای المپیک زمستانی در ونکور، ورزشکاران، تنها برای کسب مدال طلا به میدان نخواهند رفت - برگزار کنندگان مسابقات یکسری از اهداف زیست محیطی را برای ستارگان درنظر گرفته اند.

کمیته برگزاری مسابقات ونکور، با همکاری برنامه محیط زیست ملل متحد، از سه سال پیش تا به حال برای ارتقاء آگاهی های زیست محیطی و اجرای مثبت زیست محیطی رویدادهای ورزشی فعالیتهای مشترکی  می کند.

به این منظور دراکتبر 2007 و در مقر سازمان ملل واقع در نیویورک برای اجرایی نمودن این برنامه های  زیست محیطی و در جهت توسعه پایدار یادداشت تفاهمی را امضاء نموده اند.

برگزار کنندگان المپیک با انتخاب فناوریهای پاک، به منظور به حداقل رساندن تأثیرات کربنی مسابقات، بر گسترش سیستم حمل و نقل عمومی، ایجاد ساختمانهای سبزبرای محل برگزاری مسابقات و تعدیل انتشار مستقیم کربن از مسابقات تمرکز کرده است.      

 

 

 

برخی از مشخصه های دوستدار محیط زیست المپیک، در مکانهایی مانند سرویسهای بهداشتی با کاهش جریان آب و استفاده از آب باران برای سیفونها، استفاده از سقفهای پوشیده  از چمن به منظور استفاده کارآمد از انرژی و ایجاد انبارهای جداگانه برای مواد زائد قابل کمپوست شدن، تعبیه شده است.

اجرای این اقدامات زیست محیطی  سبز، از طریق گزار ش ارزیابی زیست محیطی یونپ در اواخر 2010 منتشر خواهد شد.

همچنین کمیته برگزاری ، به منظور افزایش آگاهی ها و اقدام برای حل تغییرات آب و هوایی  برنامه هایی را برنامه ریزی کرده است. برنامه محیط زیست ملل متحد (یونپ)  و کمیته مسابقات، اجرای برنامه های رقابتی ویدئویی 30 تا 90 ثانیه ای یا کلیپهای انیمیشن را برای جوانان و نوجوانان 13تا 24 سال کانادایی به منظور نشان دادن اینکه چطور جوانان می توانند سهم خود را برای داشتن زندگی موافق محیط زیست  ادا کنند،  داشته اند.

برندگان این مسابقه ویدئویی طی مراسمی ویژه، روز 13 فوریه با حضور مشاور ویِژه دبیرکل در حوزه ورزش برای توسعه و صلح معرفی خواهند شد.

این اقدام مشارکتی یونپ با ونکور 2010 یکی از چندین کار مشارکتی در خصوص رویدادهای ورزشی است که به کاهش رد پای کربن در مسابقات ورزشی و افزایش آگاهی های زیست محیطی کمک میکند.

درحال حاضر، یونپ رایزنی با برگزار کنندگان مسابقات المپیک 2014 سوچی روسیه و ارزیابی زیست محیطی مسابقات تورینو 2006 و پکن 2008 را آغاز کرده است.  

امسال یونپ، با سرمایه گذاری از طریق نصب چراغهای کم مصرف و خورشیدی روشنایی، راهنمایی و اعلانهای خیابانی ،  در چندین شهر آفریقای جنوبی، میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال با برگزار کنندگان این جام، همکاری مشترک دارد. بعلاوه، یونپ برای کمک به مسابقات کشورهای مشترک المنافع که در دهلی نو در اکتبر 2010 برگزار خواهد شد و جام نخست وزیری کریکت هند مشارکت زیست محیطی خواهد داشت. 

منبع :برنامه محیط زیست ملل متحد 

ترجمه: نرگس صفار 

نوشته شده در شنبه 24 بهمن‌ماه سال 1388ساعت 14:58 توسط نرگس نظرات (71)


Design By : Pichak