اهدای جایزه نقدی تلبرگ به قربانیان سیل پاکستان توسط مدیر یونپ - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

در دورانی که به نظر می رسد انسانیت رو به زوال است و برخی از آدمها در قدرت طلبی و حرص ثروت اندوزی خود دست و پا می زنند ، هنوز کسانی هستند که از قدرتی که خدا در اختیار آنها گذاشته در راه کمک به بندگان ضعیف استفاده می کنند. پرداخت جایزه نقدی در کنار اقدامات عملی پیشین در راستای اهداف کاری سازمانی، نمونه ای از تکمیل یک صفت انسانی است . خبری که در زیر میخوانید اشاره به موضوع  فوق است.  

مدیر اجرایی برنامه محیط زیست ملل متحد، جایزه نقدی تلبرگ را به قربانیان سیل پاکستان اهدا کرد.

نایروبی-30 آگوست 2010- آخیم اشتاینر، مدیر اجرایی برنامه محیط زیست ملل متحد، جایزه بین المللی رهبری  به مبلغ هفتادهزار دلار  را به منظور کمک به  مردم پاکستان ، پس از سیل ویرانگر ماه اخیر، اهدا کرد.

                                     

  

اشتاینر، طی مراسم اهداء جایزه بنیاد تلبرگ در 30 آگوست در استکهلم سوئد که برای برنامه گرایی و رهبری اصولی ایشان به وی اهداء شد همگان را به کمک به قربانیان سیل اخیر و حمایت از کمک های انسان دوستانه  به پاکستان فراخواند. ارزش این جایزه که پیش از این نخست وزیر پیشین نروژ دریافت کرده بود به مبلغ پانصد هزار کرون سوئد، تقریباً معادل هفتاد هزار دلار آمریکاست. اشتاینر بعنوان معاون دبیرکل سازمان ملل ، خدمت حرفه ای خود را از روستایی به نام خیبر پاکستان آغاز کرده است.

وی گفت که نه تنها عمیقاً، ابعاد این فاجعه را لمس کرده است بلکه تلاش های فوق العاده جوامع و سازمان های محلی را در بسیج کمکهای امدادی درکنار حمایت جوامع بین المللی درحال گسترش یافته است.

اشتاینر به مخاطبین اعلام کرد که فوراً این وجوه را به برنامه حمایتی روستایی سرحد (SRSP) که سازمان غیردولتی ملی است و برای امداد رسانی به سیل زدگان و  تلاش برای نوسازی جوامع تحت تأثیر روستای خیبر، طی هفته های گذشته بسیج شده است منتقل خواهد کرد.

وجه نقد با تمرکز به اجرای پروژه های احیاء و بازسازی جوامع و به منظور بازگشت زندگی و امرارمعاش مردم منطقه صرف خواهد شد.

  

مسعود المولک، رئیس اجرایی SRSP، از طرف مردم روستای خیبر از اشتاینر به خاطر اینکه آنها را در لحظات سخت به یاد آورده و حمایت نموده تشکر و قدردانی نمود. وی گفت SRSP مکان امینی  برای خواسته اشتاینر خواهد بود و اطمینان می دهد که این همکاری و مساعدت زندگی مردم  منطقه را به معنی واقعی تغییر خواهد داد. المولک در سخنرانی مراسم اهداء جایزه،از اشتاینر بعنوان روح همبستگی و سخاوت برای کمک به مردم پاکستان در بحران اخیر، نام برد.

وی همچنین تاکید کرد که درست است که  باید به نیازهای حیاتی و فوری مردم تحت تأثیر این فاجعه انسانی متمرکز شد اما باید به عواقب ناشی از تغییر و تخریب محیط زیست این فاجعه نیز اشاره کرد.

در ادامه مراسم اشتاینر گفت:"آسیب پذیری جوامع – بویژه فقرا- ناشی از پدیده های تغییراتی مانند تغییرات آب و هوا و تخریب سیستم اکوسیستمی نیاز به حمایت بیشتری دارد. در زمانیکه ما دارای دانش و قابلیت انتخاب بهتری برای آینده هستیم، جهان سزاوار پاسخ بهتری است. هیچ کس نمیتواند چشمان سردرگم، نومید و ترسان کودکانی که توسط والدین خود از صحنه سیل برای جستجوی مکانی امن برده می شوند را فراموش کند. مسئولیت ما بیشتر نشده است!!؟؟

بنیاد تلبرگ در بیانیه ای عنوان کرد که اشتاینر بعنوان یک "متفکرعامل در یکپارچه سازی فرهنگ ها ، نظم دادن و جستجوی یک محیط پایدار برای همه" بوده و رهبری او در راه اندازی ابتکار اقتصاد سبز یونپ، بعنوان اثری ماندگار و محو نشدنی در سیاستهای بین المللی و ملی قابل تقدیر است.  در این بیانیه آمده است: اشتاینر ظرفیت غیرمعمولی برای توجه به نیازها و دیدگاههای متفاوت جوامع، دولتها، کسب و کار، دانشگاهها، جوامع مدنی و یکپارچه سازی این خط مشی ها نشان داده که بارها نیز آن را به اجرا درآورده است. رهبری استادانه او در اتحادیه جهانی حفاظت IUCN و کمیسیون جهانی سدها راه را برای تصدی هدایت یونپ هموار کرد.

جایزه تلبرگ به فردی که به طور مستمر، فعالیتهای انسانی، اجتماعی و زیست محیطی داشته است و به منظور ترغیب، تشویق و حمایت از رهبران اهدا می شود. برندگان پیشین این جایزه عبارتند از: دکتر گروهارلم مدیرکل سابق سازمان بهداشت جهانی و نخست وزیر سابق نروژ، کوفی عنان رئیس انجمن انسانی ژنو و دبیر کل سابق سازمان ملل متحد و لرد براون مدیر ارشد سابق گروه اجرایی بریتانیا.  

منبع: سایت برنامه محیط زیست ملل متحد 

ترجمه: نرگس صفار

نوشته شده در پنج‌شنبه 11 شهریور‌ماه سال 1389ساعت 18:21 توسط نرگس نظرات (13)


Design By : Pichak