موج سوم (گرمایش جهانی) - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

هرچند میدونم که از قافله موج سومیها عقب افتادم اما به قول معروف ، ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازست، البته بخاطر علاقه ای که به روند آلودگی اتمسفر پیرامون خودم دارم بسیاری از مطالبی که قبلا در وبلاگ درج نمودم همه با موضوعیت تغییرات آب و هوا و گرم شدن زمین ارتباطی داشته، واما کارآفرین آمریکایی و ترویج استفاده از منابع تجدید پذیر

نوشته زیر نظرات کارآفرین آمریکایی است که به تازگی برنده جایزه کارآفرین اجتماعی آمریکا شده است، وی رئیس شورای تجدید پذیر ACORE آمریکاست و با هدف نوآوری و سرمایه گذاری در استفاده از منابع بادی، خورشیدی، زیست توده ای و انرژی ژئوترمال بجای سوخت های فسیلی فعالیت میکند.ACORE سازمانی فراگیر است که شرکت های تجاری، افراد متخصص و سازمان های غیر انتفاعی را که برای محیط زیست اهمیت قائل هستند را دور هم جمع میکند تا بتواند استفاده از انرژی تجدید پذیر را همگانی کنند.
اکهارت، رئیس شورای تجدید پذیر
ACORE با تأکید بر اینکه  طرفداری سازمانش از انرژی تجدید پذیر، منافاتی با بهره گیری از  نفت، گاز، زغال یا انرژی هسته ای ( انواع مختلف انرژی) ندارد، گفت آنچه برآن تأکید میکنیم مشکلات، آلودگیها و خساراتی است که این نوع از انرژیها برای جامعه ایجاد مینمایند.
به گفته صاحب نظران بیش از 50 درصد از انرژی مصرفی جهان را میتوان از طریق منابع انرژی طبیعی تأمین نمود، اینکه نور خورشید به طرف ما تابیده و فقط باید آن را برداشت کرد و به مصرف رساند اعتقادی است که این کارآفرین برآن صحه میگذارد. وی بر این باور است که ایالات متحده می تواند همچنان سردمدار به کارگیری استفاده از انرژی تجدید پذیر باشد  و با فرهنگ خود که مبتنی بر ابتکار، آموزش، سیستم تأمین مالی و فناوری است، این عقب ماندگیهای اخیر خود را جبران  نماید.

اما بخونیم مطلب دیگری رو در خصوص گزارش روند جهانی 2025

به نظر می رسد جهان، آن گونه که گروهی از متفکران استراتژیک تصور می کنند، چند قطبی تر خواهد بود. هیچ کشوری به تنهایی با قدرتی چشمگیر، حکمرانی نخواهد کرد؛ اما چندین کشور به شکل هم زمان قدرت را تجربه می کنند و بنگاه های تجاری، گروه های اجتماعی، موسسه های غیرانتفاعی، گروه های مذهبی و حتی شبکه های تبهکار تاثیرگذاری بیشتری در صحنۀ جهانی دارند.

این ها، برخی از احتمالات در گزارش جدید، "روند جهانی 2025: دنیایی دگرگون شده"، هستند که توسط شورای اطلاعات ملی ایالات متحده (NIC) تهیه شده است.    

گزارش اظهار می دارد که جهانی شدن به ایجاد ثروت بیشتر و همزمان نابرابری بیشتر ادامه خواهد داد. و می گوید انتقال ثروت جهانی و قدرت اقتصادی از غرب به شرق "در تاریخ معاصر بی سابقه است." پروژه روند جهانی برای یک سال در حال انجام بوده است، اما پیش از این که بحران مالی جهانی رخ دهد کامل شد 

این گزارش می گوید انتظار می رود چین در 20 سال آینده تاثیر جهانی بیشتری از هر کشور دیگر داشته باشد. اگر روندهای کنونی ادامه یابند، چین تا سال 2025 دومین اقتصاد بزرگ و قدرت نظامی اول خواهد بود، و ممکن است بزرگترین تولید کننده آلودگی و واردکننده منابع طبیعی باشد. 

بر اساس این گزارش، هند نیز در مسیر سریع اقتصادی دانسته شده است و احتمالا "برای جهانی چند قطبی تلاش می کند که در آن دهلی نو، یکی از این قطب ها است."

روسیه ممکن است به یکی از دو راه ممکن برود. "اگر در سرمایه انسانی سرمایه گذاری کند، اقتصادش را گسترش و تغییر دهد و به بازارهای جهانی بپیوندد،" می تواند ثروتمندتر، قدرتمندتر و مطمئن تر به خود شود، یا می تواند – در انجام ندادن چنین اقدام هایی- رو به اضمحلال رود، به خصوص اگر قیمت نفت و گاز در محدوده 50 تا 70 دلار در هر بشکه باقی بماند.

این گزارش به مسائلی چون جمعیت شناسی و تغییر آب و هوا می پردازد و اشاره می کند که تقریبا تمام رشد جمعیت در دو دهه آینده در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین رخ می دهد.

تاثیرات آب و هوایی با توجه به منطقه متفاوت است، اما انتظار می رود چنین تغییری کمبود منابع را تشدید کند.  

منبع خبر: http://www.dni.gov/nic/PDF_2025/2025_Global_Trends_Final_Report.pdf 

در انتها شما را دعوت میکنم مطلب بسیار کاملی از گرمایش جهانی و گازهای گلخانه ای که در وبلاگ تمبرهای جهان آورده شده، را مطالعه نماییدhttp://www.mm312.persianblog.ir/ 

نوشته شده در جمعه 15 آذر‌ماه سال 1387ساعت 21:38 توسط نرگس نظرات (10)


Design By : Pichak