ارزش اقتصادی آبسنگها - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

چند وقتی است یکسری از مقالات و یا ترجمه هایی را که در خصوص محیط زیست و مسائل مرتبط با آن در دست دارم، در اختیار روزنامه یا مجله قرار می دهم تا به این ترتیب مقالاتی که متن طولانی تری دارند و مجال استفاده از آن فقط در وبلاگ فراهم نیست، برای علاقه مندان و متخصصان دردسترس تر باشد.  

    مقاله ای تحت عنوان" مرجان هایی که گردشگران را صید می کنند" آخرین نوشته اینجانب است که در صفحه 11 (لینک ) روزنامه ایران اجتماعی چاپ شده است.   

البته عنوان اصلی این مقاله "آبسنگهای مرجانی، ارزش اقتصادی و توسعه صنعت اکوتوریسم" است که بنا به سلیقه روزنامه، تیتر آن تغییر یافت.  

 

 

سالهاست که دیدن جزایر مرجانی و گذران اوقات فراغت در کنار این آبسنگها و سواحل زیبای آن ، فرصتی را پیش آورده که جوامع بومی نیز از ارزشهای اقتصادی و زیست محیطی این منابع ارزشمند بهره مند شوند. گردشگران، ارزش خاصی برای طبیعت و مواهب طبیعی قائل بوده و به منظور لذت بردن از زندگی دریایی به  مناطقی که بکر و حفاظت شده باشند سفر می کنند. این افراد که حدود 45 میلیون نفر در سال می باشند،  سالیانه 8.5 میلیون دلار هزینه تفریحی خود را صرف گذراندن تعطیلات در مناطق ساحلی دارای صخره های مرجانی می کنند. در همین راستا تقریبا 10.5 میلیون نفر افراد بومی که در امتداد این سواحل زندگی می کنند از مزایای حضور این گردشگران استفاده می کنند.  

باوجود افزایش ارزش تفریحی و اقتصادی عظیم مرجانها، متأسفانه جزایر مرجانی شدیداً با آلودگی، بیماری و تخریب زیستگاهها تهدید می شوند. زمانیکه مرجانها آسیب ببینند کمتر قادر خواهند بود از مخلوقاتی که در درون آنها لانه گزینی می کنند حمایت کنند و مادامیکه مرجانها تعداد معدودی ماهی، گیاه و جانور را حامی باشند، به مرور ارزش خود را از دید گردشگری از دست خواهند داد. بی شک آبسنگ مرجانی سالم، توانایی پشتیبانی از توسعه صنعت گردشگری را دارد.، نکته ای که ممکن است در کشورهای درحال توسعه نادیده گرفته شده و به بهره برداری بی برنامه از این منابع سرشار منتهی گردد.  

جزایر آبسنگی یک سرمایه اقتصادی فوق العاده با ارزش هستند که نه تنها بعنوان جذب کننده بزرگ صنعت گردشگری، بلکه بعنوان منبع مهم ماهیگیری، باارزش می باشند. با این وجود آبسنگها بسیار شکننده بوده و اگر به طور مناسب حفاظت و مدیریت نشوند می توانند به یک خسارت زیست محیطی و مالی بی حساب برای مردم  تبدیل شود . برآورد اقتصادی  بر پایه گروهی از اطلاعات آماری و مطالعاتی بنا شده است که شامل مخارج سالیانه 450 میلیون دلاری گردشگران و ساکنین منسوب به آبسنگهای مرجانی و هزینه های مستقیم غواصی و شنا با اسنوکر و هزینه های فعالیتهای تفریحی می باشد.  

 

دوستانی که علاقه مند به مطالعه کل مقاله هستند میتوانند به اینجانب جهت ارسال از طریق ایمیل اطلاع دهند.

نوشته شده در چهارشنبه 14 مهر‌ماه سال 1389ساعت 00:02 توسط نرگس نظرات (30)


Design By : Pichak