امضاء پروتکل کیوتو توسط استرالیا - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

 

کوین راد، مقام ارشد پیمان کیوتوی استرالیا میگوید، کشورش در نظر ندارد تا سال ۲۰۲۰ گازهای متصاعد گلخانه ای را به میزان ۲۵ تا ۴۰ درصد کاهش دهد. «راد» دیروز بمنظور امضاء پروتکل کیوتو ُ‌در سیزدهمین کنفرانس اعضاء کنوانسیون تغییرات آب و هوا در بالی اندونزی حضور یافت.

نیوز نت استرالیا نقل می کند که: «راس گرنوت» تحلیل گر و اقتصاد دان برجسته استرالیائی اعلام داشت که دولتش گزارش مفصلی را از نتیجه نشست کنفرانس بالی، در ماه ژوئن تهیه مینماید. او میگوید استرالیا هیچ تعهدی را در خصوص کاهش  ۲۵ تا ۴۰ درصدی گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۲۰ نمیدهد مگر آنکه تمامی کشورهای توسعه یافته آن را مشترکا بپذیرند.

   امضاء پیمان کیوتو اولین اقدام رسمی دولت جدید کوین راد و نمایانگر تعهدات این دولت در راستای مقابله با تغییرات جوی میباشد. دولتمردان استرالیایی معتقدند که کشور استرالیا، تا قبل از ماه مارس سال آینده یکی از اعضای فعال پیمان کیوتو خواهد بود.

اسناد مربوط به پروتکل کیوتو نود روز پس از امضاء مورد اجرا قرار میگیرد و بموجب این توافقنامه گازهای گلخانه ای استرالیا نباید در مقایسه با مقادیر سال ١۹۹۰ بیش از ۸ درصد افزایش داشته باشد. تائید پیمان کیوتو یکی از مهمترین وعده های حزب کارگر استرالیا به حساب می آمد که به مرحله اجرا در آمد.

 

 

این اقدام نخست وزیر استرالیا، آمریکا را که درحال حاضر تنها کشور توسعه یافته‌ای است که معاهده کیوتو را برای مقابله با انتشار گازهای کلخانه‌ای تصویب نکرده است، بیش از پیش در انزوا قرار خواهد داد.

معاهده کیوتو که تا سال ۲۰۱۲ معتبر است، به‌منظور کنترل و مهار انتشار کربن که عامل گرم شدن زمین شناخته شده، محدودیت‌های الزام‌آوری را برای کشورهای توسعه یافته تعیین کرده است.

راد گفت: "این نخستین اقدام رسمی دولت جدید استرالیاست که نشان‌دهنده تعهد دولت من به مقابله با تغییر وضعیت اقلیمی است."
دانشمندان از این اقدام دولت استرالیا، به عنوان گامی مهم و ارسال پیامی روشن برای واشنگتن یاد کردند.

"بری بروک" استاد مطالعات وضعیت اقلیمی در دانشگاه "آدلاید" گفت که این اقدام استرالیا هیچ بهانه‌ای برای آمریکا باقی نمی‌گذارد. اکنون، آمریکا که تنها کشوری است که معاهده کیوتو را امضا نکرد و به مسوولیت‌هایش پایبند نیست، بیش از همه در این زمینه مقصر است. دولت محافظه‌کار سابق استرالیا با این توجیه که معاهده کیوتو به اقتصاد کشور آسیب می‌زند، از امضای آن خودداری کرده بود.

اما ماحصل گزارش جدید تهیه شده از سوی دولت و محققان دانشگاهی استرالیا نشان داده است که اقتصاد این کشور می‌تواند با تبعات ناشی از کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به‌راحتی مقابله کند.

راد با امضای معاهده کیوتو راه را برای نقش‌آفرینی فعالتر کشورش در مذاکرات اقلیمی سازمان ملل در بالی هموار کرد.

مذاکرات بالی روز دوشنبه با هدف تعیین اهداف جدید مقابله با انتشار کربن تا سال ۲۰۱۲  آغاز شد و راد در صدر هیاتی مرکب از چهار وزیر کابینه جدید در این کنفرانس شرکت می‌کند.

نوشته شده در چهارشنبه 21 آذر‌ماه سال 1386ساعت 20:16 توسط نرگس نظرات (2)


Design By : Pichak