فناوری نوین جمع آوری و دفن دی اکسید کربن - محیط زیست جهانی

محیط زیست جهانی

GLOBAL ENVIRONMENT

 

ژاپن و استرالیا موافقت کردند تا به طور مشترک فن آوری نوین جمع آوری و دفن تمامی دی اکسید کربن تولیدی توسط کارخانجات تولید برق زمین گرمایی را مورد آزمایش قرار دهند.

به گزارش روز دوشنبه تلویزیون سراسری ژاپن (ان .اچ .کی )، گاز دی اکسیدکربن از جمله گازهای گلخانه‌ای درجهان است که موجب گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی در جهان می‌شود.

منابع مطلع گفتند که سه شرکت برق ژاپن از جمله جی پاور و شرکت -های برق استرالیا آزمایش فن آوری جدید در این زمینه را از سال مالی جاری را آغاز می‌کنند. (سال مالی ژاپن از روز سه شنبه آغاز خواهد شد.)

این گزارش می‌افزاید : شرکتهای ژاپنی و استرالیایی درنظر دارند تا گازهای دی اکسید کربن انتشار یافته از نیروگاهای زمین گرمایی در شمال کویینزلند استرالیا، را گرفته و آنها را به صورت مایع درآورند.

دی اکسید کربن مایع سپس در یک معدن گاز طبیعی که غیرقابل استفاده است ، در ۲۵۰کیلومتری زیرزمین دفن می‌شود.

شرکتهای برق ژاپنی و استرالیایی درنظر دارند تا تاثیر دفن گازدی اکسید کربن را بر محیط زیست و همچنین هزینه جمع آوری و حمل آن را نیز مورد مطالعه و بررسی قرار دهند.

چنین فن آوریهای نوینی توجهات بین‌المللی را در مقابله با گرمایش جهانی به خود جلب کرده است .

ژاپن خواستار آن است که با معرفی فن آوریهای نوین خود به آرامش جهانی و نیز به کاهش با ثبات گازهای گلخانه‌ای و مقابله با گرمایش جهانی کمک کند.

در این ارتباط ، استرالیا روز چهارشنبه با استفاده از یک فناوری آزمایشی و به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، پمپاژ گاز دی‌اکسید کربن را به اعماق زمین آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از کانبرا، استرالیا از معدود کشورهایی است که از این فناوری استفاده می‌کند، اما کارشناسان محیط زیست با انتقاد از چنین تلاشی خواستار اتخاذ اقداماتی گسترده‌تر در زمینه مجبور کردن صنایع به کاهش انتشار آلاینده‌ها شدند.

از سال ۱۹۹۶میلادی تاکنون، سالانه حدود یک میلیون تن گاز دی اکسید کربن به زیر بستر دریای شمال تزریق شده و همین مقدار نیز طی دو سال پیش در میادین گازی "صلاح" الجزایر دفن شده است.

نوشته شده در پنج‌شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1387ساعت 12:25 توسط نرگس نظرات (5)


Design By : Pichak